Rektoskopia - wziernikowanie kanału odbytu i odbytnicy w celu ocena stanu morfologicznego błony śluzowej badanego odcinka jelita grubego, usuwaniu polipów, ciał obcych i hamowanie krwawienia, pobraniu materiału do badania histopatologicznego i bakteriologicznego. Wskazane przy występowaniu bóli odbytu i podbrzusza, guzów w odbycie, krwawienia.
Wskazania do wykonania badania
- Krwawienie z odbytu (także tzw. krwawienie utajone - krew w stolcu jest stwierdzana tylko w badaniu laboratoryjnym, a nie jest widoczna gołym okiem).
- Bóle w okolicy odbytu, podbrzusza.
- Zmiana rytmu wypróżnień lub kształtu oddawanego stolca (stolec taśmowaty, ołówkowaty), daremne parcie na stolec bądź bezwiedne oddawanie stolca.
- Guzy w odbycie.
- Sączenie wydzieliny z odbytu.
- Świąd odbytu z niewyjaśnionej przyczyny.
- Inne - badanie w celu pobrania wycinków
Przygotowanie do badania
Przed badaniem zalecane jest wykonanie badania per rectum (badania przez odbytnicę). Zwykle do badania należy przygotować się przez wykonanie doodbytniczego wlewu oczyszczającego z 1 litra ciepłej wody (o temperaturze 25° - 30° C) lub roztworu zaleconego przez lekarza.
Opis techniki badania
Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Wskazane jest również podanie środka uspokajającego. Badanie rozpoczyna się obejrzeniem okolicy odbytu pacjenta i badaniem per rectum. Następnie badający wprowadza posmarowaną żelem znieczulającym końcówkę rektoskopu na głębokość około 5 cm bez kontroli wzrokowej wnętrza odbytnicy. Dopiero potem, po wyjęciu z rektoskopu obturatora (łagodnie zakończonej zatyczki), umożliwiającego swoim kształtem lekkie wprowadzenie przyrządu przez strefę zwieraczy odbytu, prowadzi dalsze obserwacje.